CAC logo 
 
Online payments 
MEMBERSHIP APPLICATION
Lifetime & new members
  |  LIFETIME MEMBERS
Thank you to our supporters
  |  REUNION NEWS
Apr 27-29, 2020
  |  CAC RADIO
The official CAC radio show
  |  CAC FACEBOOK COMMUNITY
Chat with other members!

Join the CAC! Click here to learn how to become a member! Click here Click here to purchase reunion tickets!

CAC honorees

A complete list of the individuals honored by the Cauliflower Alley Club.


CAC honorees for 2020

2019

— Iron Mike Mazurki Award —
   Mark Henry
— Lou Thesz Award —
   Dory Funk, Jr.
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Tony Vellano
— Men's Wrestling Award —
   "Doctor D" David Shultz
— Men's Wrestling Award —
   Nick Kozak
— Men's Wrestling Award —
   Andrew Anderson
— Women's Wrestling Award —
   Bambi


— Tag Team Award —
   Haku & The Barbarian
— Promoter Award —
   Jeff Walton
— Charlie Smith Referee's Award —
   Scrappy McGowan
— Posthumous Award —
   Larry Matysik
— James C. Melby Historian Award —
   Mike Rodgers
— Trainer's Award —
   Cody Hawk
 
 


2018

— Iron Mike Mazurki Award —
   Baron von Raschke
— Art Abrams Lifetime Achievement / Lou Thesz Award —
   Shawn Michaels
— Men's Wrestling Award —
   Greg (The Hammer) Valentine  •  Alexis Smirnoff • Tony Storm
— Women's Wrestling Award —
   Santana Garrett, Princess Victoria
— Tag Team Award —
   Harlem Heat (Booker T and Stevie Ray)
— Trainer's Award —
   Steve Keirn

— Charlie Smith Referee's Award —
   Mickie J. Henson
— Lucha Libre Award—
   Blue Demon, Jr.
(first recipient of this award)
— Posthumous Award —
   Roy McClarty
— James C. Melby Historian Award —
   Don Luce
— Rising Star Award —
   Kevin (Killer) Kross


2017

— Iron Mike Mazurki Award —
   Tully Blanchard
— Art Abrams Lifetime Achievement / Lou Thesz Award —
   Kevin Von Erich
— Men's Wrestling Award —
   "The Tokyo Monster" Kahagas  •  David (Cuban Assassin) Sierra

— Women's Wrestling Award —
   The Gorgeous Ladies of Wrestling
— James C. Melby Historian Award —
   Dave Meltzer
— Charlie Smith Referee's Award —
   Bobby Simmons


2016

— Iron Mike Mazurki Award —
   Trish Stratus
— Art Abrams Lifetime Achievement / Lou Thesz Award —
   Arn Anderson
(first recipient of this award)
— Men's Wrestling Award —
   Paul Orndorff  •  Ken Patera
— Jason Sanderson Humanitarian Award —
   Sue Aitchison

— Tag Team Award —
   High Flyers (Jim Brunzell and Greg Gagne)
— Announcer Award —
   Lance Russell
— REEL Award —
   Howard (Pepper) Martin
— Charlie Smith Referee Award —
   James Beard
(first recipient of this award)


2015

— Iron Mike Mazurki Award —
   Larry (The Axe) Hennig
— Lou Thesz Award —
   Floyd Gerald (Jerry) Brisco
— Men's Wrestling Award —
   Diamond Dallas Page  •  Christopher Daniels
   Sinn Bodhi  •  The Almighty Sheik  •  Len Denton
— Jason Sanderson Humanitarian Award —
   Diamond Dallas Page
— Tag Team Award—
   Demolition (Bill Eadie and Barry Darsow)
(first recipients of this award)
— Women's Wrestling Award —
   Beth Phoenix  •  Gail Kim  •  Malia Hosaka  •  Lisa Marie Varon

— Future Legend Award —
   Wes Brisco
— Family Wrestling Award —
   The Romero Family: Henry & his sons Steven, Chris & Mark
— Manager Award —
   "Mouth of the South" Jimmy Hart
— Posthumous Award —
   Bruiser Brody
— REEL Award —
   Terry Funk
—James C. Melby Award —
   Dennis Brent


2014

— Iron Mike Mazurki Award —
   Terry Taylor
— Lou Thesz Award —
   Michael P.S. Hayes
— Husband & Wife Award —
   Beau & Misty James
— Trainer's Award —
   Ron Hutchison
(first recipient of this award)
— Men's Wrestling Award —
   Dan (Short Sleeve) Sampson  •  Adam Pearce
— Men's Wrestling (retired) Award —
   Buddha Khan  •  John Cozman
— Women's Wrestling Award —
   Melissa Anderson

— Women's Wrestling (retired) Award —
   Debbie Pelletier
— Future Legend Award —
   Santana Garrett
— Jason Sanderson Humanitarian Award —
   Sean Dunster
— Red Bastien Friendship Award —
   John Arthur Lowe
— Golden Ear Award —
   Jesse Hernandez
— Special Recognition Award —
   Billy Blade


2013

— Iron Mike Mazurki Award —
   "Russian Bear" Ivan Koloff
— Lou Thesz Award —
   Bill Moody
—James C. Melby Award —
   George Schire
— Men's Wrestling Award —
   Jake Roberts  •  Matt Riviera
   Adam Copeland (unable to attend in 2011 due to an injury)

— Women's Wrestling Award —
   Molly Holly  •  Sandy Partlow
— Future Legend Award —
   Bobby Sharp
— Jason Sanderson Humanitarian Award —
   Ken Jugan
— Golden Ear Award —
   David Cantu


2012

— Iron Mike Mazurki Award —
   "Stone Cold" Steve Austin
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Wendi Richter
— Lou Thesz Award —
   Ricky Steamboat
— Men's Wrestling Award —
   Michelle Starr  •  Mike Webster  •  Bill DeMott
— Women's Wrestling Award —
   Judy Martin  •  "Ivory" Lisa Moretti

— Future Legend Award —
   Kyle Matthews
— Jason Sanderson Humanitarian Award —
   Al Burke
— Red Bastien Friendship Award —
    Brian Westcott
— REEL Award —
   Dan Haggerty Grizzly Adams
— Announcer's Award —
   Bill Kersten
(first recipient of this award)


2011

— Iron Mike Mazurki Award —
   Sgt. Slaughter
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Mick Foley
— Lou Thesz Award —
   Rick Martel
—James C. Melby Award —
   Tom Burke
— Men's Wrestling (active) Award —
   The Honky Tonk Man
— Men's Wrestling (retired) Award —
   Dan Kroffat  •  Alex Knight
— Women's Wrestling (active) Award —
   Awesome Kong

— Women's Wrestling (retired) Award —
   Darling Dagmar  •  Rockin' Robin
— Future Legend Award —
   Kyle Sebastian
— Red Bastien Friendship Award —
   Darla Taylor Staggs
— Posthumous Award —
   Michel Martel
— Manager Award —
   Bruno Lauer
(first recipient of this award)
— International Award —
   Pat Barrett
(first recipient of this award)
— Family Award —
   Tommy, Doug & Eddie Gilbert


2010

— Iron Mike Mazurki Award —
   Ted DiBiase
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Jim Ross
— Lou Thesz Award —
   Dan Severn
—James C. Melby Award —
   Vance Nevada
— Men's Wrestling Award —
   Dean Higuchi  •  Rip Hawk  •  Roger Kirby
— Women's Wrestling Award —
   Joyce Grable
— Future Legend Award —
   Oliver John

— Jason Sanderson Humanitarian Award —
   Yvonne Melcher
(first recipient of this award)
— Red Bastien Friendship Award —
   Vince Fahey
— Posthumous Award —
   Lee Fields  •  George (Scrap Iron) Gadaski
— Golden Ear Award —
   Tom Andrews
(first recipient of this award)
— REEL Award —
   Magic Schwartz
— International Award —
   Pat Barrett


2009

— Iron Mike Mazurki Award —
   Nick Bockwinkel
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Reggie Parks
— Lou Thesz Award —
   Bob Roop
—James C. Melby Award —
   Stephen Yohe
— Men's Wrestling Award —
   The Cormier Family  •  Art Crews  •  Akio Sato  •  Bill Sky

— Women's Wrestling Award —
   Princess Jasmine  •  Luna Vachon
— Future Legend Award —
   Trevor Murdoch
— REEL Award —
   Scott Schwartz
— Red Bastien Friendship Award —
   Shuhei Aoki
— Posthumous Award —
   George Gordienko  •  Eddie Sullivan


2008

— Iron Mike Mazurki Award —
   Bret Hart
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Pat Patterson
— Lou Thesz Award —
   Steve Williams
— Men's Wrestling Award —
   Haruka Eigen  •  Ronnie Garvin
   The Guerrero family  •  Paul (Butcher) Vachon

— Women's Wrestling Award —
   Betty Niccoli
—James C. Melby Award —
   Scott Teal
(first recipient of this award)
— Future Legend Award —
   Ricky Landell
— Red Bastien Friendship Award —
   Joyce Paustian
— Posthumous Award —
   Orville Brown


2007

— Iron Mike Mazurki Award —
   Don Leo Jonathan
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Bob Geigel
— Lou Thesz Award —
   Danny Hodge
— Future Legend Award —
   Takeshi Morishima
— Posthumous Award —
   Yukon Eric  •  Betty Joe Hawkins

— REEL Award —
   Rock Riddle
— Red Bastien Friendship Award —
   Diane Devine
(first recipient of this award)
— Scholarship Award —
   Frankie Buenafuente
— Other honorees included —
   J.J. Dillon  •  Tito Carreon  •  Duke Myers
   Bob Leonard  •  Cowboy Bob Kelly  •  Laura Martinez.


2006

— Iron Mike Mazurki Award —
   Harley Race
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Eddie Sharkey
— Lou Thesz Award —
   Verne Gagne
— Future Legend Award —
   Mariko Yoshida

— Posthumous Award —
   Bobby Shane  •  Vivian Vachon
— Gulf Coast/CAC Honorees —
   Karl Roach  •  Skandar Akbar
— Martial Arts Honorees —
   Mike Martelle
— Other honorees included —
   Killer Tim Brooks  •  Scott Casey  •  Mil Mascaras
   Pepper Martin  •  Bill White


2005

— Iron Mike Mazurki Award —
   Terry Funk
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Les Thatcher
— Lou Thesz Award —
   Jack Brisco
— Family Award —
   The Ortons, Bob Sr., Bob Jr. & Barry

— Future Legend Award —
   Frankie Kazarian
— Gulf Coast/CAC Honorees —
   Exotic Adrian Street
— Other honorees included —
   Ernie Ladd  •  Kenny Jay  •  Danielle Colley
   Paul Christy  •  Miss Bunny Love  •  Sir Oliver Humperdink


2004

— Iron Mike Mazurki Award —
   Bobby (The Brain) Heenan
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Danny Hodge
— Lou Thesz Award —
   Antonio Inoki
(first recipient of this award)
— Future Legend Award —
   "Cheerleader" Melissa Anderson
— Posthumous Award —
   Wild Bull Curry

— Gulf Coast/CAC Honorees —
   Don Fargo
— Other honorees included —
   Bill Melby  •  Billy Darnell  •  Sandy Parker  •  Playboy Buddy Rose
   Ed Wiskoski  •  Margaret Garcia  •  George Steele
   Baron Von Raschke  •  Ann Casey  •  Percival Friend
   Moondog Ed Moretti  •  Paul Jones  •  Lester Welch
   Charlie Smith  •  Omar Atlas


2003

— Iron Mike Mazurki Award —
   Maurice (Mad Dog) Vachon
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Angelo Savoldi
— Future Legend Award —
   Steve Fender
— Posthumous Award —
   Rhonda Singh

— Gulf Coast/CAC Honorees —
   Bob Roop
— Other honorees included —
   Verne Bottoms  •  Bill Moody  •  Percival Pringle III
   Tom Andrews  •  Buddy Colt  •  Buddy Roberts  •  Tito Montez
   Bruce Swayze  •  Moose Morowski  •  Don Leo Jonathan


2002

— Iron Mike Mazurki Award —
   Walter (Killer) Kowalski
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Mike Chapman
— Future Legend Award —
   Chris Benoit
— Posthumous Award —
   Nell Stewart  •  Hercules Cortez
— Gulf Coast/CAC Honorees —
   The Fields Brothers

— REEL Award —
   Alan Koss
— Martial Arts Honoree —
   Juan Hernandez
— Scholarship Award —
   Nick Ackerman
— Other honorees included —
   Ox Baker  •  B. Brian Blair  •  Judy Grable  •  Maria DeLeon
   Mr. Wrestling  •  Jimmy Valiant  •  Fray Tormenta


2001

— Iron Mike Mazurki Award —
   Stu Hart
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Ted Lewin
— Future Legend Award —
   Donovan Morgan
— REEL Award —
   Roddy Piper  •  Mimi Lesseos  •  Don Stroud

— Gulf Coast/CAC Honorees —
   Corsica Joe  •  Sarah Lee
— Martial Arts Honorees —
   Gokor Chivichyan
— Boxing Honorees —
   Richard Sandoval, Cornelius Boza Edwards, Jose Flores, Paul Banke
— Other honorees included —
   Rita Cortez  •  George Scott  •  Norman Frederick Charles III
   Reggie Parks  •  Kay Noble  •  Marie & Ann LaVerne
   Pampero Firpo  •  Bill Watts  •  Jack Laskin


2000

— Iron Mike Mazurki Award —
   Ray (Thunder) Stern
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Fr. Bill Olivas
— Future Legend Award —
   Kurt Angle
(first recipient of this award)
— Family Award —
   The Dusek Brothers Riot Squad
(first recipient of this award)
— Gulf Coast/CAC Honoree —
   Sputnik Monroe
(first recipient of this award)

— REEL Award —
   Stan Shaw  •  Tommy (Butch) Bond  •  Joe Don Baker
   Joe Roselius  •  Marion Ross  •  Robert Forster
— Boxing Honorees —
   Gene Fullmer  •  Eddie Futch  •  Willie Bean
   Maurice (Dub) Harris  •  Andy Price  •  Russell G. Rodriguez
— Other honorees included —
   Gene Stanlee  •  The Crusher  •  Titi Paris  •  Ethel Brown
   Billy Andersen  •  Natasha the Hatchet Lady  •  Beverly Shade
   Stan Kowalski  •  Stan Pulaski  •  Fritz Von Goering


1999

— Iron Mike Mazurki Award —
   Jesse (The Body) Ventura
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Dan Gable
— Other honorees included —
   Jack Donovan  •  Bob Geigel.


1998

— Iron Mike Mazurki Award —
   Lou Thesz
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   William Pappas

— Scholarship Award —
   Billy Pappas
(first recipient of this award)
— Other honorees included —
   Danny Hodge  •  Fred Blassie  •  Dory Funk, Jr.  •  Dan Severn


1997

— Iron Mike Mazurki Award —
   Tom Drake
— Art Abrams Lifetime Achievement Award —
   Penny Banner
(first recipient of this award)
— REEL Award —
   Elliott Gould  •  Tommy Sands  •  Terry Moore
— Boxing Honorees —
   Don Fraser  •  Lou Filippo  •  Robert Salazar

— Other honorees included —
  • Elizabeth, New Jersey (October 11)
   Sika Anoa'i  •  Ted Lewin  •  Donn Lewin  •  The Fabulous Moolah
   Jimmy Valiant  •  Jim Cornette  •  Diamond Lil  •  The Destroyer
   The Dudley Boyz  •  Devon Storm  •  Georgiann Makropoulos.
  • Studio City, California (March 15)
   Tony Borne  •  Don Curtis  •  Tom Drake  •  Don Manoukian
   Steve Rickard  •  Jim White


1996

— Iron Mike Mazurki Award —
   Dick Beyer
— REEL Member Inductees —
   Lawrence Tierney  •  Fred Williamson  •  Denver Pyle
   Beverly Garland  •  Norm Crosby  •  John T. Smith.
— Scholarship Award —
   Gordy Morgan  •  Marty Morgan
— Boxing Honorees —
   Chuck Wepner

— Other honorees included —
  • Tampa, Florida (October 26)
   Angelo Poffo  •  Bonnie Watson  •  Judy Glover  •  Jack & Jerry Brisco
   Carl Engstrom  •  Wahoo McDaniel  •  Gordon Solie  •  Molly McShane.
  • Elizabeth, New Jersey (October 5)
   Vince McMahon  •  Vince McMahon,Sr.
   Jimmy Snuka  •  Tammy Lynn Sytch.
  • Studio City, California (March 16)
   Stan Hansen  •  Nelson Royal  •  Art Michalik  •  Stan Stasiak
   Larry Zbyszko  •  Angelo Mosca  •  Seiji Sakaguchi
   Masami Yoshida  •  Chigusa Nagayo  •  Bobby Heenan
   Baron Von Raschke  •  Antonio Inoki


1995

— Iron Mike Mazurki Award —
   Gene LeBell
— REEL Award —
   Binnie Barnes  •  Marie Windsor  •  Jan Merlin  •  John Saxon
— Martial Arts Honorees —
   Benny Urquidez, Mimi Lessos
— Boxing Honorees —
   Gabriel Ruelas, Rafael Ruelas

— Other honorees included —
  • Elizabeth, New Jersey (September 30)
   Angelo Savoldi  •  Capt. Lou Albano  •  Abe Coleman
   Gloria Barratini  •  Millie Stafford  •  Pat Patterson
   Johnny Rodz  •  Public Enemy
  • Studio City, California (March 8)
   Tiger Conway, Sr.  •  Leo Garibaldi  •  Sue Sexton  •  Dave Levin
   Ray Stevens  •  The Sheik  •  Buddy Lee


1994

— Iron Mike Mazurki Award —
   Vic Christy
— REEL Award —
   Harry Carey, Jr.
— Boxing Honorees —
   Lou Bogash  •  Joe Graziano  •  Lou Couture  •  Jocko V. Ananian
   Micky Finn  •  Tom McNeely  •  Harol Gomes  •  Willie Pep
   Carmen Basilio  •  Vincent Pazienza

— Other honorees included —
  • Springfield, Massachusetts (October 1)
   Gorilla Monsoon  •  Pedro Morales  •  Brittany Brown
   Candi Devine  •  Arnold Skaaland  •  Jackie Nichols
   Karl Von Hess  •  Ilio DiPaolo  •  Kitty Adams.
  • Studio City, California (March 19)
   Dick Hutton  •  Billy Robinson  •  Stuart McCullum  •  Al Costello
   Peggy Allen  •  Sherri Martel  •  Ed Francis  •  Susan Green


1993

— Iron Mike Mazurki Award —
   Hard Boiled Haggerty
— Boxing Honorees —
   Genaro (Chicanito) Hernandez  •  Zacky Padilla
   Oscar De La Hoya  •  Mike Witowich  •  Chuck Bodak
   Jerry Moore  •  Petey Servin  •  Jerry Quarry

— REEL Award —
   John Agar  •  Guy Madison  •  John Phillip Law  •  Will Hutchins.
— Scholarship Award —
   Nick Cline  •  Mike Bresnan
— Other honorees included —
   Verne Gagne  •  Cowboy Bob Ellis  •  Kinji Shibuya
   Wendi Richter  •  Barbi Dahl  •  Peggy Patterson


1992

— Iron Mike Mazurki Award —
   Woody Strode
(first recipient of this award)
— REEL Award —
   Woody Strode (first recipient of this award)
— Boxing Honorees —
   Clarence Henry  •  Fabela Chavez  •  Jimmy Roybal
   Jimmy Casino  •  Dave Maier

— Other honorees included —
   Maurice Vachon  •  Hard Boiled Haggerty  •  Rey Urbano
   Johnny James  •  Gene Kiniski  •  Pepper Gomez
   Penny Banner  •  Debbie Combs  •  Belle Starr
   Donna Christantello  •  Diamond Lil


Awards to Honorees from 1995 to present:


Iron Mike Mazurki Award

2019 Mark Henry
2018 Baron von Raschke
2017 Tully Blanchard
2016 Trish Stratus
2015 Larry (The Axe) Hennig
2014 Terry Taylor
2013 Ivan Koloff
2012 "Stone Cold" Steve Austin
2011 Sergeant Slaughter
2010 Ted DiBiase
2009 Nick Bockwinkel
2008 Bret Hart
2007 Don Leo Jonathan

2006 Harley Race
2005 Terry Funk
2004 Bobby Heenan
2003 Maurice (Mad Dog) Vachon
2002 Walter Killer Kowalski
2001 Stu Hart
2000 Ray Stern
1999 Jesse Ventura
1998 Lou Thesz
1997 Tom Drake
1996 Dick (The Destroyer) Beyer
1995 Gene LeBell


Lou Thesz/Art Abrams Lifetime Achievement Award

2018 Shawn Michaels
2017 Kevin Von Erich
2016 Arn Anderson

*  The Lou Thesz & Art Abrams Lifetime Achievement Awards were combined as of 2016.


Art Abrams Lifetime Achievement Award

2012 Wendi Richter
2011 Mick Foley
2010 Jim (JR) Ross
2009 Reggie Parks
2008 Pat Patterson
2007 Bob Geigel
2006 Eddie Sharky
2005 Les Thatcher

2004 Danny Hodge
2003 Angelo Savoldi
2002 Mike Chapman
2001 Ted Lewin
2000 Father Bill Olivas
1999 Dan Gable
1998 William Pappas
1997 Penny Banner


Lou Thesz Award

2015 Floyd Gerald (Jerry) Brisco
2014 Michael P.S. Hayes
2013 Bill Moody "Paul Bearer"
2012 Ricky Steamboat
2011 Rick Martel
2010 Dan Severn

2009 Bob Roop
2008 Steve Williams
2007 Danny Hodge
2006 Verne Gagne
2005 Jack Brisco
2004 Antonio Inoki


Trainer's Award

2018 Steve Keirn
2014 Ron Hutchison


Men's Wrestling Award

2018 Greg (The Hammer) Valentine, Alexis Smirnoff, Tony Storm
2017 "The Tokyo Monster" Kahagas, David (Cuban Assassin) Sierra
2016 Paul Orndorff, Ken Patera
2015 Diamond Dallas Page, Christopher Daniels, Sinn Bodhi, The Almighty Sheik, Len Denton
2014 Adam Pearce, Dan (Short Sleeve) Sampson, Buddha Khan, John Cozman
2013 Jake Roberts, Matt Riviera
2012 Michelle Starr, Mike Webster, Bill DeMott
2011 Dan Kroffat, Alex Knight, Honky Tonk Man, Adam Copeland
2010 Dean Ho, Rip Hawk, Roger Kirby
2009 Bill Sky Bowman, The Cormiers, Art Crews, Akio Sato
2008 Haruka Eigen, Ronnie Garvin, The Wrestling Guerreros, Paul (Butcher) Vachon
2007 Tito Carreon, JJ Dillon, Bob Kelly, Bob Leonard (Non-Combatant), Duke Myers,
2006 Killer Tim Brooks, Cowboy Scott Casey, Pepper Martin, Mil Mascaras, Dr. Ken Ramey, Bill White
2005 Paul Christy, Sir Oliver Humperdink, Kenny Jay, Ernie Ladd
2004 Omar Atlas, Billy Darnell, Percival A. Friend, Paul Jones, Bill Melby, Moondog Ed Moretti, Baron Von Raschke
             Playboy Buddy Rose, Charlie Smith, George (The Animal) Steele, Lester Welch, Ed Wiskoski
2003 Tom Andrews, Buddy Colt, Don Leo Jonathan, Tito Montez, Moose Morowski, Percival Pringle III, Buddy Roberts, Bruce Swayze
2002 Ox Baker, B. Brian Blair, Fray Tormenta, Tim Woods, Jimmy Valiant
2001 Norman Frederick Charles, Pampero Firpo, Jack Laskin, Reggie Parks, George Scott, Bill Watts
2000 Billy Anderson, Stan Kowalski, Reggie Crusher Lisowski, Stan Pulaski, Gene Stanlee, Fritz Von Goering
1999 Gene Anderson, Jack Donovan, Bob Geigel
1998 Art Abrams, Fred Blassie, Dory Funk Jr., Danny Hodge, Dan Severn
1997 Jim White, Devon Storm, Steve Rickard, Dan Manoukian, Donn Lewin, Ted Lewin, Dick Dudley, Devon Dudley, Bubba Ray Dudley
             Don Curtis, Jim Cornette, Tiger Conway, Jr., Tiger Conway, Sr., Tony Borne, Dick Beyer, Sika Anoai
1996 Jack Brisco, Jerry Brisco, Cal Engstrom, Stan Hansen, Bobby Heenan, Antonio Inoki, Angelo Mosca
             Angelo Poffo, Nelson Royal, Seiji Sakaguchi, Larry (The Great Malenko) Simon, Jimmy Snuka, Gordon Solie
             Stan Stasiak, George Steele, Milo Steinborn, Baron Von Raschke, Larry Zbyszko


Women's Wrestling Award

2018 Santana Garrett, Princess Victoria
2017 The Gorgeous Ladies of Wrestling
2015 Beth Phoenix, Gail Kim, Malia Hosaka, Lisa Marie Varon
2014 Melissa Anderson, Debbie Pelletier
2013 Molly Holly, Sandy Partlow
2012 Judy Martin, Ivory (Lisa Moretti)
2011 Rockin Robin, Darling Dagmar, Amazing Kong
2010 Joyce Grable
2009 Princess Jasmine, Luna Vachon
2008 Betty Niccoli
2007 Laura Martinez

2006 Jessica Rogers
2005 Miss Bunny Love
2004 Ann Casey, Margaret Garcia, Sandy Parker
2003 Verne Bottoms
2002 Maria DeLeon, Judy Grable
2001 Rita Cortez, Ann LaVerne, Kay Noble,
2000 Ethel Brown, Natasha the Hatchet Lady, Titi Paris, Beverly Shade
1997 Diamond Lil, Fabulous Moolah, Ella Waldek
1996 Judy Glover, Molly McShane, Chigusa Nagayo, Ella Waldek
              Bonnie Watson, Masami Yoshida


Rising Star Award (previously the Future Legend Award, renamed in 2017)

2018 Kevin Kross
2015 Wes Brisco
2014 Santana Garrett
2013 Bobby Sharp
2012 Kyle Matthews
2011 Kyle Sebastian
2010 Oliver John
2009 Trevor Murdoch
2008 Ricky Landell

2007 Takeshi Morishima
2006 Mariko Yoshida
2005 Frankie Kazarian
2004 Melissa Anderson
2003 Steve Fender
2002 Chris Benoit
2001 Donovan Morgan
2000 Kurt Angle


Tag Team Award

2018 Harlem Heat (Booker T and Stevie Ray)
2016 High Flyers (Jim Brunzell and Greg Gagne)
2015 Demolition (Bill Eadie and Barry Darsow)


Manager's Award

2015 "Mouth of the South" Jimmy Hart
2011 Bruno Lauer


Lucha Libre Award

2018 Blue Demon, Jr.


Announcer's Award

2016 Lance Russell
2012 Bill Kersten


James C. Melby Historian Award

2018 Don Luce
2017 Dave Meltzer
2015 Dennis Brent
2013 George Schire

2011 Tom Burke
2010 Vance Nevada
2009 Steve Yohe
2008 Scott Teal


Jason Sanderson Humanitarian Award

2016 Sue Aitchison
2015 Diamond Dallas Page
2014 Sean Dunster
2013 Ken Jugan

2012 Al Burke
2011 Lisa Haynes
2010 Yvonne Melcher


Red Bastien Friendship Award

2014 John Arthur Lowe
2012 Brian Westcott
2011 Darla Taylor
2010 Vince Fahey

2009 Shuhei Aoki
2008 Joyce Paustian
2007 Diane Devine


Posthumous Award

2018 Roy McClarty
2015 Bruiser Brody
2011 Michel Martel
2010 George Gadaski, Lee Fields
2009 George Gordienko, Eddie Sullivan
2008 Orville Brown

2007 Betty Jo Hawkins, Yukon Eric Holmback
2006 Bobby Shane, Vivian Vachon
2004 Bull Curry
2003 Rhonda Singh
2002 Hercules Cortez, Nell Stewart


Golden Ear Award

2014 Jesse Hernandez
2013 David Cantu

2011 Jack Armstrong
2010 Tom Andrews


REEL Award

2016 Howard (Pepper) Martin
2015 Terry Funk
2012 Dan Haggerty (Grizzly Adams)
2010 Magic Schwarz
2007 Rock Riddle
2002 Alan Koss
2001 Mimi Lesseos, Roddy Piper

2000 Don Stroud
1997 Tommy Butch Bond, Stan Shaw
1996 Joe Don Baker, Robert Forster, John Roselius, Marion Ross
1995 Binnie Barnes, Marie Windsor, Jan Merlin, John Saxton
1994 - Harey Carey, Jr.
1993 - John Agar, Guy Madison, John Phillip Law, Will Hutchins
1992 - Woody Strode


Charlie Smith Referee's Award

2018 Mickie J. Henson
2017 Bobby Simmons
2016 James Beard


Gulf Coast/CAC Honoree

2006 Karl Roach, Skandar Akbar
2005 Exotic Adrian Street
2004 Don Fargo
2003 Bob Roop

2002 The Fields Brothers
2001 Corsica Joe, Sarah Lee
2000 Sputnik Monroe


Special Recognition Awards

2014 Billy Blade
2014 Beau & Misty James
2010 Pat Barrett
2009 BJ Race, Dean & Ruth Silverstone
2005 John Tolos

2004 Nick Ackerman
2003 Johnny Valentine
1997 Curt Hennig, Larry Hennig, Dean Silverstone
1996 Art Abrams, Paul Anderson, Art Michalik


International Award

2011 Pat Barrett


Family Award

2015 The Romeros: Henry & his sons Steven, Chris, and Mark
2011 Tommy, Doug, and Eddie Gilbert

2005 The Orton Family
2000 The Dusek Brothers Riot Squad


Boxing / Martial Arts Honorees

2006 Mike Martelle (martial arts)
2002 Juan Hernandez (martial arts)
2001 Paul Banke (boxing), Cornelius Boza-Edwards (boxing)
              Gokor Chivichyan (martial arts), Jose Flores (boxing)
              Richard Sandoval (boxing)

2000 Gene Fullmer (boxing), Eddie Futch (boxing)
1999 Rocky Marciano (boxing)
1997 Willie Bean (boxing), Maurice Dub Harris (boxing)
1996 Lou Filippo, Don Fraser, Robert Salazar
1995 Benny Urquidez, Mimi Lessos, Gabriel Ruelas, Rafael Ruelas


Scholarship Award

2010 Trevor K. Lauer
2007 Frankie Buenafuente
2002 Nick Ackerman

1998 Billy Pappas
1996 Grady Morgan, Matt Morgan


Click here

Web design & layout © copyright 2019 by Scott Teal
Pages designed by Scott Teal